Schedule — ASN Events
(Double tap a session to add to favourites)

Vasculogenic mimcry

8:30AM - 10:30AM
Meeting room 10&11
Chair: Claudine Bonder

Stem Cells & transplantation

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 1
Chairs: Toby Coates & Robert Nordon

Nanoparticles and Health

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 2
Chairs: Paul Wright & Bryce Feltis

Placental epigenetics

8:30AM - 10:30AM
Halls B/C
Chairs: Kristen Nowak & Nicolette Hodyl

Targeting Translational Pathways in Cancer

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 3
Chairs: Nicholas Clemons & Damian Hussey

Endometriosis: Risk Factos, Impact and Diagnois

8:30AM - 10:30AM
Meeting room 10

New Insights into Human Brain Pathology

8:30AM - 10:30AM
Meeting Room 8,9

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM
Exhibition Hall

Plenary (Connie Eaves)

11:00AM - 12:00PM
Halls B/C
Chair: Steven Polyak

ASMR AGM

12:00PM - 1:30PM
Riverbank 1

Lunch

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

ACCG/ProbeNet Poster Presentations I - Oesophageal

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

SRB Poster Presentations

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

AVBS Poster Presentations

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

MEPSA Poster Presntations

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

Free Communications - AVBS

1:30PM - 3:00PM
Meeting room 10&11
Chairs: John Pimanda & Jane Visvader

Ethics and Policy in the Clinical Translation of Stem Cells

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 1
Chairs: Susan Hawes & Peter Ghosh

Imaging in Cutting Edge Biology

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 2
Chair: Terrence Piva

Free Communications - ASMR Cancer theme

1:30PM - 3:00PM
Halls B/C
Chair: Rachel Burt

Free Communications - ProbeNet/ACCG

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 3
Chairs: George Mayne & Yuri Bobryshev

Free Communications - SRB

1:30PM - 3:00PM
Meeting room 10
Chairs: Alison Hey-Cunningham & Larry Chamley

Professional Development Workshop

1:00PM - 3:00PM
Meeting Room 8,9

Afternoon Tea

3:00PM - 3:30PM
Exhibition Hall

Stem Cells and Vascular Development

3:30PM - 5:30PM
Meeting room 10&11
Chairs: Natasha Harvey & Keren Abberton

Cancer Cell Biology

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 2
Chairs: Guy Lyons & Kiarash Khosrotehrani

Early Placental Development; Implantation and Trophoblast Invasion

3:30PM - 5:30PM
Halls B/C
Chairs: Amanda Highet & Padma Murthi

Animal Models of GI Cancer

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 3
Chairs: Reginald V N Lord & Wayne Phillips

Endometriosis

3:30PM - 5:30PM
Meeting room 10
Chairs: & Jane Girling

Cutting Edge Neural Imaging Techniques: From Cell to Whole Brain

3:30PM - 5:30PM
Meeting Room 8,9
Chairs: & Bernhard Baune

ASMR Poster Presentations I

5:30PM - 6:30PM
Exhibition Hall

ASSCR Poster Presentations

5:30PM - 6:30PM
Exhibition Hall

ASMR Indigenous Health Forum

6:45PM - 8:30PM
Riverbank 3

Pancreatitis

8:30AM - 10:30AM
Meeting room 10&11
Chair: James Toouli

Pluripotency & Reprogramming

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 3
Chairs: Tiziano Barberi & Christian Nefzger

Clinical and Public Research in GI Cancer

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 1
Chairs: David Watson & Rob Ramsay

Vitamin D

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 2
Chairs: Prue Hart & Rebecca Mason

Immune Response to Pregnancy

8:30AM - 10:30AM
Halls B/C
Chairs: Juliet Taylor & Roger Yazbeck

Sleep and Public Health

8:30AM - 10:30AM
Meeting room 10

Neuroendocrinology: Body weight regulation and reproductive health

8:30AM - 10:30AM
Meeting Room 8,9
Chairs: Belinda Henry & Peter Mark

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM
Exhibition Hall

ASMR Research Fund Meeting

10:30AM - 10:45AM
Riverbank 1

Edwards Oration

9:45AM - 10:30AM
Halls B/C
Chair: Paul Dawson

Plenary (Colin Sibley)

11:00AM - 12:00PM
Halls B/C
Chair: Rosemary Keogh

Lunch

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

MEPSA AGM

12:00PM - 1:30PM
Riverbank 3

APC Poster Presentation

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

ASA Poster Presentations

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

ACCG/ProbeNet Poster Presentations II - Colorectal

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

ESA Poster Presentations

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

ASSCR AGM

12:30PM - 1:00PM
Riverbank 2

Professional Development Workshop

1:00PM - 3:00PM
Meeting Room 8,9

Free Communications - ASSCR

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 3
Chairs: Kharen Doyle & Cecilia Prele

Free Communications - APC Pancreatic Cancer

1:30PM - 3:00PM
Meeting room 10&11
Chair: Phoebe Phillips

HK Muller and Kumar Awards

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 2
Chairs: Michele Grimbaldeston & Scott Byrne

Free Communications - ASMR Miscellaneous

1:30PM - 3:00PM
Halls B/C
Chairs: & Jane Girling

Free Communications - ProbeNet/ACCG

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 1
Chair: Toby Phesse

Afternoon Tea

3:00PM - 3:30PM
Exhibition Hall

Intraductal Papillary Mucinous Neoplasm

3:30PM - 5:30PM
Meeting room 10&11
Chair: Ross Smith

Haematropoiesis

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 3
Chair: Hayley Ramshaw

Photoimmunology and Innate Immunity

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 2
Chairs: Gary Halliday & Vivienne Reeve

Sleep and Pregnancy

3:30PM - 5:30PM
Halls B/C
Chairs: Naomi Rogers* & Rosemary Keogh

Genetics of Gastrointestinal Cancers

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 1
Chairs: Joan Heath & Michael Michael

The impact of obesity on reproductive and neonatal health

3:30PM - 5:30PM
Meeting Room 8,9
Chairs: Michael Stark & Nicolette Hodyl

ASMR Poster Presentations II

5:30PM - 6:30PM
Exhibition Hall

ASMR Student Breakfast

7:00AM - 8:15AM

Child to adult pancreatic disorders

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 3
Chair: Richard Turner

Genetic control of bone remodelling

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 1
Chairs: Paul Anderson & David Findlay

Photobiology

8:30AM - 10:30AM
Riverbank 2
Chairs: Nikolas Haass & Elke Hacker

Placental transport

8:30AM - 10:30AM
Halls B/C
Chair: Daniel Wallace

Calcium-related Regulation

8:30AM - 10:30AM
Meeting room 10&11
Chair: James Bell

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM
Exhibition Hall

CSANZ/ISHR Poster Presentations

10:30AM - 11:00AM
Exhibition Hall

ANZBMS Poster Presentations

10:30AM - 11:00AM
Exhibition Hall

Plenary (Craig Logsdon)

11:00AM - 12:00PM
Halls B/C
Chair: Damien Keating

Lunch

12:00PM - 1:30PM
Exhibition Hall

Free Communications - APC Pancreatic Cancer

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 3
Chair: Chris Scarlett

Free Communications - ANZBMS

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 1
Chairs: Howard Morris & Julia Kuliwaba

Wild-life pathology

1:30PM - 3:00PM
Riverbank 2
Chairs: Greg Woods & Katie Dixon

Firkin Oration - Colin Sibley

1:00PM - 1:45PM
Halls B/C
Chair: Naomi Rogers*

Free Communications - ASMR Placenta theme

1:45PM - 3:00PM
Halls B/C
Chairs: Tony Perkins & Amanda Philp

Free Communications - CSANZ/ISHR

1:30PM - 3:00PM
Meeting room 10&11

NARF Symposium

1:30PM - 3:00PM
Meeting room 10

Afternoon Tea

3:00PM - 3:30PM
Exhibition Hall

Pancreatic Cancer Advances

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 3
Chair: Jeremy Wilson

Novel concepts in bone remodelling and repair

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 1
Chairs: Rebecca Mason & Tania Crotti

Vascular adaptation to pregnancy

3:30PM - 5:30PM
Halls B/C
Chairs: Bill Kalionis & Jo James

Injury and adaptation

3:30PM - 5:30PM
Meeting room 10&11
Chair: Fadi Charchar

NARF AGM

3:30PM - 5:30PM
Meeting room 10

Epigenetics and Cancer

3:30PM - 5:30PM
Riverbank 2
Chairs: Nicholas Saunders & Liza Snow